Open Show ~ Sunday January 4th 2009

Judge: Colin Wells.

47 Dogs Making 59 Entries ( 3 x NFC)

Critique

BIS~ GEZANCOL DONE AND DHUSTED AT NABILAH JW

(Ch.Sashkan Gold Dhust At Zadal JW x Ch. Kharak Lady Muck At Gezancol)

owned by D. Sanderson & U. Saywood.


RBIS ~ MHASUD UNFORGETTABLE

( Agha Djaris Quintessence Of Xenos x Mhasud Kalina)

owned by Mr. & Mrs. Collett


 

BOS ~ JODAK ASTRA COMICAL WITH TAMAREESHA JW

( Int/Multi. Ch. Turenne Du Menuel Galopin x Jodak Disco Diva)

owned by Mr. Mrs. Westgarth.


BPIS ~ CUBANBA NORTHERN STAR

(Ch.Wilbus Morpheus At Cubanba x Saxonmill Star Realta At Cubanba))

owned by Pauline Metcalfe


 

BVIS ~ CH. JALHAR LEADING LADY WITH AZMARI

(Ch. Sumahari Star Turn JW x Vorlac Night Affair Of Araki)

owned by Mr. Mrs. Vowles

 

Class 1.Veteran Dog or Bitch (1)

 

1st. CH.JALHAR LEADING LADY WITH AZMARI.

 

 

 

Class 2. Minor Puppy Dog (4 – 1 Absent)

 

 

1st.ASHAHNI AZZAM WITH TOKANDO

2nd. KRISHAN HUGO A GO GO

3rd. ASHAHNI AJMAL AT LAZAKHAN.

 

 

Class 3. Puppy Dog (4 – 1 absent)

 

1st. CUBANBA BETELGEUSE OVER TAMAREESHA.

2nd. CUBANBA WHAT DREAMS MAY COME TO GOTHIKA

3rd. CUBANBA RI NA REALTA

 

 

Class 4. Junior Dog. (2)

 

1st AZYMSANDS BEWITCHED ART.

2nd AZMARI BLACK DIAMOND.

 

 

Class 5. Yearling Dog. (3)

 

1st. MHASUD UNFORGETABLE.

2nd. GEZANCOL ENRIQUE. JW

3rd AZMARI BLACK DIAMOND.

 

 

Class 6. Maiden Dog. (2 – 1 absent)

 

1st. KRISHAN HUGO A GO GO

 

 

Class 7. Novice Dog. (3 – 1 absent)

 

1st. CUBANBA BETELGEUSE OVER TAMAREESHA.

2nd. CUBANBA WHAT DREAMS MAY COME TO GOTHIKA

 

 

Class 8. Graduate Dog. (2)

 

1st. CLOUDSIDE MATCH MASTER OF AMANRHA.

2nd . SAXONMILL RAEUS.

 

 

Class 9. Post Graduate Dog – (3)

 

1st. GEZANCOL DONE AND DHUSTED AT NABILAH. JW.

2nd. WILBUS MITHRAS AT KINPAJA

3rd. KHAOS BARRENJOEY. (Imp.Sw.)

 

 

Class 10. Limit Dog. (2 – 1 absent)

 

1st BIRKHALL MARK.

 

 

Class 11. Open Dog. (1)

 

1st. JODAK THE COURT JESTER. Sh.CM.

 

 

 

BEST DOG….. GEZANCOL DONE AND DHUSTED AT NABILAH. JW.

 

RESERVE BEST DOG……..MHASUD UNFORGETABLE.

 

 

BEST PUPPY DOG……….CUBANBA BETELGEUSE OVER TAMAREESHA.

 

 

Class 12. Minor Puppy Bitch (0)

 

 

Class 13. Puppy Bitch. (7 – 2 absent)

 

 

1st. CUBANBA NORTHERN STAR.

2nd. JAHADI NADINE

3rd. CUBANBA MARA WITH KINPAJA

Res. CUBANBA DARE TO DREAM

V.H.C. PAHLEVI AMBITION.

 

 

Class 14. Junior Bitch (3)

 

1st. AZMARI OPAL MIST.

2nd. BRANDESWOOD CHIQUITITA

3rd. ALTSIDE IN BLACK SILK FOR SUMAHARI. JW.

 

 

Class 15. Yearling Bitch. (3)

 

1st. GEZANCOL SIMONE.JW

2nd. MHASUD LADY STARLIGHT.

3rd. ALTSIDE IN BLACK SILK FOR SUMAHARI. JW.

 

 

Class 16. Maiden Bitch (2)

 

1st. CUBANBA NORTHERN STAR.

2nd. JAHADI NADINE

 

 

Class 17. Novice Bitch (4)

 

1st. CUBANBA NORTHERN STAR.

2nd. AZMARI OPAL MIST.

3rd. BRANDESWOOD CHIQUITITA

Res. JAHADI NADINE

 

 

Class 18. Graduate Bitch. (5)

 

1st. MHASUD WIND OF CHANGE OVER RHAZMAKH.

2nd. JIMELREE MOLLY MAQUIRE AT PAHLEVI. JW

3rd. CLOUDSIDE MATCH MAID.

Res. SAXONMILL SUN BLESSED.

 

 

Class 19. Post Graduate Bitch. (1)

 

1st. BICHOUX BEWITCHED AT GRENOWOOD.

 

 

Class 20. Limit Bitch. (3)

 

1st. GEZANCOL DOLLY DAY DREAM JW.

2nd. DRISHAUN DAISYMAE AT SHIMALMA JW .

3rd. BIRKHALL MEGAN. TAF

 

Class 21. Open Bitch. (3)

 

1st. JODAK ASTRA COMICAL WITH TAMAREESHA. JW

2nd. DRISHAUN D'JEMIMA AT GOTHIKA. Sh.CM.

3rd. ARAKI HAIRY MARY

 

 

 

 

BEST BITCH………JODAK ASTRA COMICAL WITH TAMAREESHA. JW

 

RESERVE BEST BITCH……. GEZANCOL DOLLY DAY DREAM JW.

 

BEST PUPPY BITCH…….CUBANBA NORTHERN STAR.

 

 

 

 

BEST IN SHOW……GEZANCOL DONE AND DHUSTED AT NABILAH. JW.

 

RESERVE BEST IN SHOW………MHASUD UNFORGETABLE.

 

BEST OPPOSITE SEX………JODAK ASTRA COMICAL WITH TAMAREESHA. JW.

 

BEST PUPPY IN SHOW……..CUBANBA NORTHERN STAR.

 

RESERVE BEST PUPPY IN SHOW........CUBANBA BETELGEUSE OVER TAMAREESHA..

 

BEST VETERAN……….CH.JALHAR LEADING LADY WITH AZMARI..

 

 

Home