Open Show ~ Sunday January 9th 2011

Judge: Mrs.Janine Brownless ~ Tolah.

CRITIQUE

bisj11.jpg

BIS~ ALOUANN LEATHER 'N' LACE WITH PURPLEQUEEN

(Multi. Ch. Rainbow Aladin Of Jhanzi x Alouann Coffee 'N' Creme)

owned by K. De-Haviland.

RBIS & BOS ~  SAXONMILL MIDNIGHT DANCER.

( Ch. Amudarya Shekinah At Terstine x Ch.Saxonmill Jellicle Jett)

owned by Miss. C. Barnes.

 

bpisj11.jpg

 

BPIS ~ FANFAN DU MENUEL GALOPIN.

(Ch. Ulrick Du Menuel Galopin x Ch. Alycya Du Menuel Galopin)

owned by Mr. M. Robin.

 

bvj11.jpg

BVIS ~ FREECLOUD BELLAGIO

(Ch.Fabelhaft As If By Majic To Freecloud)  xBoxadan Gotta Lot Of Storm To Benatone.)

Owned by Mr & Mrs. Kidd.

 

JUDGE: MRS.JANINE BROWNLESS ~ TOLAH.

 

 

Class 1.Veteran Dog or Bitch (1)

 

1st.  FREECLOUD BELLAGGIO.

 

Class 2. Minor Puppy Dog (2)

 

1st. SARAKHAN SHA JA-HAN.

2nd. WEETONEON ONCE IN A LIFETIME. (TAF)

 

Class 3. Puppy Dog (2)

 

1st.  EILTHIR DOCTOR NO.

2nd. SARAKHAN SHA JA-HAN

 

Class 4. Junior Dog.  (6)

1st.  KHAMIS JAMIROQAI AT MHASUD. JW.

2nd.  VALKOR THE TRUTH BE TOLD.

3rd.  KARANDIKAR MOON DANCER.

Res. ISHARA STAR OF THE SURVIVAL (Imp.Hun)

VHC. PASHTARI  THE GAMEKEEPER.

 

Class 5. Yearling Dog. (2)

1st. KARANDIKAR MOON DANCER.

2nd. KARANDIKAR SEA OF STARS.

 

Class 6. Maiden Dog. ( 3/ 1 ab.)

1st.  EILTHIR DOCTOR NO.

2nd. BICHOUX BEAUREGARD

 

Class 7. Novice Dog.  (6/ 1 abs)

1st.  EILTHIR DOCTOR NO.

2nd.  VALKOR THE TRUTH BE TOLD.

3rd. ISHARA STAR OF THE SURVIVAL (Imp.Hun)

Res. BICHOUX BEAUREGARD

VHC. PASHTARI  THE GAMEKEEPER.

 

Class 8. Graduate Dog.  (3)

1st. PAHLEVI ABRAXAS

2nd. ASHAHNI ANIQ AT JULAM

3rd. AZYMSANDS BEWITCHED ART.

 

Class 9. Post Graduate Dog - (3/ 1 abs)

1st. ASHAHNI AZZAM WITH TOKANDO. JW

 

Class 10. Limit Dog. (5/ 2 abs)

 

1st.JIMELREE NIGHT TO REMEMBER AT KELDEHAN.

2nd. AZMARI BLACK DIAMOND.

3rd. BIRKHALL MARK.

 

Class 11. Open Dog. ( 4/ 2 abs )

1st. ALOUANN LEATHER 'N' LACE WITH PURPLEQUEEN.

2nd. GEZANCOL ENRIQUE. JW.

 

 

BEST DOG….. ALOUANN LEATHER 'N' LACE WITH PURPLEQUEEN.      

 RESERVE BEST DOG…….. KHAMIS JAMIROQAI AT MHASUD. JW.

BEST PUPPY DOG………. EILTHIR DOCTOR NO.

 

Class 12. Minor Puppy Bitch (1 )

1st. SARAKHAN SIBOLA AT CUBANBA.TAF.

 

Class 13. Puppy Bitch. (3)

1st. FANFAN DU MENUEL EL GALOPIN. ATCAL00993FRA

2nd. SARAKHAN SIBOLA AT CUBANBA.TAF.

3rd. EILTHIR QUANTUM OF SOLACE.

 

Class 14. Junior Bitch   (5)

1st. VALKOR CHECK ME OUT EL-KRISHAN.

2nd. VALKOR DARE YA TO LOOK.

3rd. KARANDIKAR MY SERENADE.

Res. SARAKHAN SIBOLA AT CUBANBA.TAF.

VHC. ISTANI SWEET ADELINE.

 

Class 15. Yearling Bitch.  (3)

1st. SAXONMILL MIDNIGHT DANCER.

2nd. GILARI DEVIL YOU KNOW WITHIN RHAZMAKH.

3rd. ISTANI SWEET ADELINE.

 

Class 16. Maiden Bitch (2)

1st. VALKOR DARE YA TO LOOK.

2nd. EILTHIR QUANTUM OF SOLACE.

 

Class 17.  Novice Bitch  (3)

1st. VALKOR DARE YA TO LOOK.

2nd. KARANDIKAR MY SERENADE.

3rd. EILTHIR QUANTUM OF SOLACE.

 

Class 18. Graduate Bitch. (1)

1st. AZYMSANDS SILKEN SPELL.

 

Class 19. Post Graduate Bitch.  (5/ 1 abs)

1st. AZMARI OPAL MIST.

2nd. MHASID LADY STARLIGHT. JW.

3rd. GEZANCOL SIMONE. JW

Res. CUBANBA DARE TO DREAM

 

Class 20. Limit Bitch.  (3/ 1 abs)

1st. AZMARI BLACK ONYX AT TEMENSHU.

2nd. CUBANBA NORTHERN STAR JW.

 

 

Class 21. Open Bitch.  (1)

1st. NORMARAND DARK N DELICIOUS.

 

 

BEST BITCH……… SAXONMILL MIDNIGHT DANCER.

RESERVE BEST BITCH……………. AZMARI BLACK ONYX AT TEMENSHU.

BEST PUPPY BITCH…………………… FANFAN DU MENUEL EL GALOPIN. ATCAL00993FRA

 

 

BEST IN SHOW……. ALOUANN LEATHER 'N' LACE WITH PURPLEQUEEN.      

 

RESERVE BEST IN SHOW……… SAXONMILL MIDNIGHT DANCER.

 

BEST OPPOSITE SEX………. SAXONMILL MIDNIGHT DANCER.

 

BEST PUPPY IN SHOW…….. FANFAN DU MENUEL EL GALOPIN. ATCAL00993FRA

 

RESERVE BEST PUPPY IN SHOW....... EILTHIR DOCTOR NO.

 

BEST VETERAN……….. FREECLOUD BELLAGGIO.

 

 

 

 

 

Home